اخبار

روز درختکاری در کارخانه اسپریچو

 

 فرهنگ سازی عمومی در جهت تحقق اهداف حفاظت، احیاء و توسعه پایدار منابع طبیعی نظیر درختان، جنگل ها و مراتع باید از جمله مهمترین سرفصل های حفاظت از این نعمت خداوندی باشد و این مهم بایستی به وسیله مسوولان، نهادهای متولی و مردم صورت پذیرد تا افزون بر تامین نیاز اقتصادی و ایجاد اشتغال، نیازهای اجتماعی نیز مرتفع شود.

اهمیت وجود درختان در محیط زیست سبب شده است تا روزی برای این نعمت خداوندی در نظر گرفته شود.

مجموعه اسپریچو نیز در جهت ترویج فرهنگ درختکاری اقدام به کاشت نهال در روز درختکاری نمود. در این مراسم با همکاری کارمندان و به تعداد آنها در محوطه این مجموعه  درخت کاشته شد.

در کشورمان ایران، روزهای ۱۵ تا ۲۲ اسفند ماه هر سال با عنوان “هفته منابع طبیعی” شناخته می‌شود که روز اول این هفته، روز درختکاری است.

************

 

تقویم ملی و جهانی مملو از روزها و مناسبت‌هایی است که هر یک نمادی از وضعیت خاص زندگی بشری، دستاوردها، چالش‌ها، شرایط زیستی و طبیعی دنیای پیچیده ماست. هر بار که این تقویم را ورق می‌زنیم با نمونه‌های متنوع و گاه چالشی از انواع مناسبت روبه رو می‌شویم. در برگ‌های آخر گاه‌شمار ملی‌مان، روزهای پایانی فصل یخبندان و سرما و سرآغاز تولد دوباره زمین دیده می‌شود. این تغییر برای ما نماد و آیینه تمام نمای جهان هستی، زوال و بقا و تولد و مرگ است.  فصل زنده شدن دوباره طبیعت در میانه سرمای سخت زمستان، شکستن غبار سکون و شکفتن دوباره حیات.

مرور حافظه تاریخی کشور عزیزمان یادآور این نکته است که به درازای تاریخ این مرز و بوم، برای این شکفتن و تولد دوباره طبیعت حرمت ویژه‌ای قائل بوده‌اند و به طرق مختلف آن را گرامی داشته‌اند که از زیبنده‌ترین آن‌ها می‌توان به درج روز درختکاری و روز طبیعت به عنوان نمادهایی برای حفظ محیط زیست و ترویج فرهنگ درختکاری در جامعه اشاره کرد. هر سال ۱۵ اسفند مردم با کاشت نهال به استقبال بهار و حیات دوباره می‌روند. این موضوع ریشه در اعتقادات و باورهای ملی و مذهبی‌مان دارد جایی که به کرات در آیات قرآن، احادیث و ادبیات باستانی، شعر و … به آن اشاره شده است و این خود به تنهایی گویای اهمیت خاص آن برای ما در طول دوران تاریخ بوده است.

مجموعه اسپریچو نیز در جهت ترویج فرهنگ درختکاری اقدام به کاشت نهال در روز درختکاری نمود. در این مراسم با همکاری کارمندان و به تعداد آنها در محوطه این مجموعه  درخت کاشته شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *